#doMEnPriča: .ME kao brend ambasador države Crne Gore

Voditi kompaniju koja predstavlja Crnu Goru u onlajn svijetu je privilegija, ali i odgovornost, jer brend kompanije na različite načine može uticati i na imidž države. Da pojasnimo: globalno onlajn poslovanje nema granica, stoga bi svi pojedinci, preduzetnici, menadžeri i ljudi iz svijeta biznisa na globalnom nivou trebalo da imaju jednu asocijaciju – brend .ME je konkurentan na globalnom tržištu. .ME ima preko milion registrovanih domena i nešto manje korisnika, što znači da je svako od njih, pored svog novca, dao povjerenje registru želeći da sa .ME domenom privuče pažnju u onlajn svijetu i istovremeno bude prepoznat kao sigurna internet adresa.

Sa druge strane, kada jedan ovako uspješan globalni brend dolazi iz geografski male zemlje kao što je Crna Gora, tada je težina brenda kao ambasadora države iz koje dolazi daleko veća i značajnija.

Dakle, kompanija koju vodimo već 13 godina je najbolji onlajn predstavnik Crne Gore jer se mnogi preko .ME domena po prvi put susreću i sa Crnom Gorom. Da li je .ME ispunio očekivanja i kakvu je korist Crna Gora ostvarila kroz privatno-javno partnerstvo sa renomiranim kompanijama – najvećim registrarom domena u svijetu, GoDaddy, vodećom podrškom i servisom pri registraciji domena, Afilias i njihovim lokalnim partnerom, kompanijom ME-net otkrij u nastavku teksta.

Koliko ljudi je čulo za crnogorskog predstavnika na internetu – .ME?

Odgovoriti na ovo pitanje nije nimalo jednostavno, ali da probamo koristeći relevantne brojeve.

Zanimljiv podatak je da je, za ovih 13 godina,  ukupno registrovano preko 4 miliona domena od kojih, kako to i funcioniše u industriji domena, veliki dio nije obnovljen s obzirom na to da u registru sada ima oko 1.180.000 registrovanih domena.

Ovaj podatak pominjemo da bi sagledali koliko je osoba aktivno razmišljalo o .ME domenu i koliko je od njih aktivno tragalo za informacijama o .ME domenu. Tim tokom dolazimo i do broja da je od marta 2008. godine, sajt www.domain.me posjetilo preko 8 miliona korisnika šta nas može navesti na zaključak da je svaki drugi posjetilac sajta registrovao domen. Naravno da ovo nije u potpunosti tačno, ali je indikativno za dublju analizu. Posmatrajući odakle su došli posjetioci veb sajta, vidimo da je najveći broj posjeta došao iz SAD, Indije, Velike Britanije, Brazila, Kanade i Turske što potvrđuje priču da kada govorimo o tome šta je .ME domen uradio – govorimo o globalnoj reputaciji brenda.

Pitaš se kakve veze ovo ima sa promocijom države?

Važan dio sajta je poseban prostor u kom se nudi objašnjenje šta je .ME – od toga ko su ljudi koji stoje iza cijele priče, kako ulažemo u sigurnost, šta .ME predstavlja na internetu, do toga da .ME predstavlja našu zemlju, govoreći o tome da je .ME njen internet ambasador.

Ni finansijski efekat za Crnu Goru nije izostao

Kompanije koje su osnovale konzorcijum DOMEN DOO 2008. godine, odmah na početku svog poslovanja dobile su test – ko preživi veliku krizu (period u kom je banka Liman Braders, četvrta najveća investiciona banka u Sjedinjenim Američkim Državama, koja je postojala 158 godina, nestala sa tržišta) biće spreman za sve predstojeće izazove.

Da se prisjetimo – inicijalnim planom, kojim je konzorcijum Afilias, GoDaddy, ME-net pobijedio na javnom tenderu objavljenim od strane Vlade Crne Gore u 2007. godini, bilo je predviđeno da će kompanija ostvariti promet od 45,9 miliona eura za pet godina poslovanja i u skladu sa tim državi obezbijediti najmanje 13,2 miliona. Plan iz 2007. godine, pripremljen za javni poziv prije krize, prepolovio se u prvih 5 godina poslovanja zbog pomenute ekonomske krize. U tom periodu, kompanija je ostvarila prihod od 24,8 miliona eura, od čega je u državni budžet uplaćeno 9,7 miliona, a preostali iznos do 13,2 miliona eura isplaćen je iz profita kompanije. Na taj način, Crnoj Gori smo dali i ispunili garanciju da ćemo obaveze prema državi izmirivati bez obzira na ostvareni rezultat.

I to nije sve, ubrzo smo došli u situaciju da moramo da se izborimo sa još većim problemom – konkurencijom od preko 1.000 novih globalnih domena. Zaposlene i osnivače kompanije to nije obeshrabrilo te su se odlučno uhvatili u koštac i sa ovim izazovom. Test zvani ekonomska kriza, kompanija je uspješno prevazišla, dok joj je kao trajni teret ostala borba na velikom globalnom tržištu sa sve većom konkurencijom.

Ako biste nas pitali da opišemo kako je teklo poslovanje kroz sve prethodne godine, to sigurno ne bismo mogli uraditi nekim linijskim grafikonom. Stalni usponi, mali padovi, novi domeni kao konkurencija, zakoni koji ograničavaju pojedinačna tržišta samo su neki od segmenata koji su obilježili naše trinaestogodišnje poslovanje. Uprkos svemu, kompanija je uspješno do sada prihodovala 77,4 miliona, od čega je u državni budžet uplaćeno 36,4 miliona eura po raznim osnovama, dok je najveći dio operativnog budžeta od 20 miliona investiran u globalnu promociju i marketing.

Stoga sa pravom možemo reći da je ovo partnerstvo privatnih kompanija sa jedne, i države sa druge strane, jedan od najboljih pokazatelja kako se datim resursima može upravljati optimalno i na zadovoljstvo svih zainteresovanih strana. Međutim, finansijski efekti partnerstva nisu i jedini pokazatelji koji opisuju uspješnost partnerstva. Tu je svakako i doprinos zajednici.

Šta je urađeno u lokalnoj zajednici?

Za trinaest godina, koliko postojimo, u crnogorsku lokalnu zajednicu kroz naše društveno odgovorno poslovanje, investirano je preko milion i dvjesta hiljada eura. U prethodnih jedanaest godina, svake godine je organizovana Škola programiranja u saradnji sa Prirodno-matematičkim fakultetom Univerziteta Crne Gore koja je bila besplatna za sve zainteresovane osnovce i srednjoškolce. Kroz školu je prošlo preko hiljadu mladih programera, a mnogi od njih danas su uspješni programeri, matematičari, inženjeri i inovatori. Dugoročnim ulaganjem, svjesni smo da je ova priča ona koja je napravila razliku u našoj zajednici kada pogledamo mlade profesionalce koji su svoje prve programerske korake napravili upravo u našoj školi.

Mimo toga, kao dio programa društvene odgovornosti kompanije doMEn, svake godine se od 2013. na crnogorskom primorju održava i konferencija Spark.me, jedna od najvećih tehnoloških/biznis konferencija u Jugoistočnoj Evropi. Ovaj događaj je u Crnu Goru od 2013. godine, doveo preko 3.700 ljudi iz preko 25 država svijeta.  Tako se jednom godišnje na našem primorju okupljaju lideri iz poslovnog svijeta, svijeta tehnologije i inovacija, marketari, startapovi sa željom da svoje znanje i ekspertizu podijele sa domaćom i međunarodnom javnošću.

Upravo je kroz ovaj projekat ogroman broj svjetskih eksperata imao priliku da dođe u Crnu Goru i sa lokalnom i regionalnom publikom podijeli svoju priču i stečeno znanje. Neki od njih su Pankaj Ghemawat – jedan od vodećih svjetskih autoriteta u oblasti globalne strategije i TED govornik; Rory Sutherland – potpredsjednik Ogilvy & Mather UK, globalne advertajzing i marketinške agencije; Christopher Fabian – suosnivač i jedan od lidera svjetski poznatog odjeljenja za inovacije u okviru UNICEF, kojeg je časopis „Time” 2013. godine uvrstio na prestižnu listu 100 najuticajnijih ljudi u svijetu i mnogi drugi.

Sastavni dio konferencije je Spark.me startap takmičenje koje okuplja timove iz cijelog regiona i Evrope. Pobjednički startap dobija priliku da predstavi svoj projekat vodećim svjetskim investitorima i medijima u TechCrunch Disrupt “Aleji preduzetnika” u San Francisku – izložbenom prostoru za potencijalno uspješne projekte. Na taj način, trudili smo se da podržimo startapove i mlade koji su htjeli da se oprobaju u ovakvoj vrsti i poslovanja.

Zbog toga smo prošle godine podržali dva mlada tima – Trguj.Me i Honorarium (servis koji nije zaživio na tržištu), kroz donaciju sredstava u ukupnom iznosu od 40.000 EUR. Ovi startapovi bili su prepoznati kao podrška ostatku privrede u daljoj digitalizaciji i podsticaj mladim timovima da bez obzira na to koliko je njihovo iskustvo, ukoliko imaju dobru ideju i tim, zajednica će biti tu da im bude vjetar u leđa kako bi svoje poslovanje postavili na sigurne noge.

S obzirom na to da nas je pandemija i ove godine ograničila u kretanju, a inspirisani rezultatima Trguj.Me projekta, ove godine smo odlučili da investiramo 60.000 EUR u crnogorsku startap scenu. Kroz projekat Spark.Me startap avantura, 20 timova mladih ljudi imalo je priliku da prođe kroz online radinoce kroz koje su mogli raditi na svojim startap idejama, a najbolji od njih dobili su finansijsku podršku da svoje poslovanje započnu. Danas možemo sa ponosom da kažemo da ćemo uskoro da vidimo dva nova crnogorska servisa i da je nekoliko drugih u začetku.

Ni priznanje zajednice nije izostalo – kompanija doMEn je 2019. godine bila dobitnik dva priznanja za društveno odgovorno poslovanje – nagrade za filantropiju ISKRA za doprinos kompanije na nacionalnom nivou i nagrade za brigu o zajednici koju dodjeljuje Unija Poslodavaca Crne Gore.

Nadamo se da će se ovo javno-privatno partnerstvo biti i ubuduće vodilja za ostale slične projekte i priče, a da je ovaj serijal tekstova #doMEnPriča samo početak svega što nas očekuje u budućnosti novih tehnologija u Crnoj Gori.

Author: Bobana Pejović

Bobana je diplomirani ekonomista i project menadžerka u Digitalizuj.Me.

Share This Post On

Vaše mišljenje: