Nakon prošlonedjeljnih preporuka, danas stižemo tačno do polovine serijala Digitalizuj.me Movie Nights, i u ovom postu možete vidjeti koje vam to filmove preporučujemo na pozicijama od 30. do 26.
30. V for Vendetta (2005), SAD
“V for Vendetta” je film o Velikoj Britaniji u futurističkom svijetu. Radnja se odvija u Londonu, 2020. godine. Amerika je potpuno razorena građanskim nemirima i raznim bolestima, a jedino u Britaniji postoji vladavina zakona i disciplina među ljudima. Međutim, to nije bilo kakav red i disciplina – režim, na čijem je čelu vođa Sutler (John Hurt), sprovodi pravu diktaturu, koja ljudima brani sve vrste poroka i građanskih sloboda. Jedan čovjek, u filmu poznat kao V (engleski: vi), koga glumi Hugo Weaving, odlučuje da se pobuni protiv takve vlasti, i to radi na zaista spektakularan
način, kroz razne sitne terorističke akcije kojima pokušava da razmrda potpuno pomućeni i uljuljkani britanski narod… U pomoć mu, igrom slučaja, uskače mlada Evey (Ivi), koju glumi fenomenalna Natalie Portman, koju u ovom filmu možete vidjeti potpuno ćelavu (eto razloga više da odgledate film). 😉 V for Vendetta je specijalan i po činjenici da je apsolutno sve u njemu povezano sa slovom V, da ima veliki broj simbola, i, čak, čitavu psihologiju koja se krije iza njega, a, ukoliko vas zanima više o tome, kliknite ovdje.
Zanimljivosti: U čuvenoj sceni, kada V od crnih i crvenih domina napravi ogromno slovo V, korišteno je nevjerovatnih 22 hiljade domina, za koje je četvorici profesionalnih domino slagača bilo potrebno puna četiri sata da ih slože.
Natalie Portman je rekla da je oduvijek htjela da se ošiša na ćelavo, i da je zbog toga bila presrećna kad joj je ponuđen scenario.
Ekipi koja je radila film i glumcima je bilo dozvoljeno da snimaju pored zgrade Britanskog parlamenta i Big Bena od ponoći do 4.30 ujutro, a za sve to vrijeme im je bilo dozvoljeno da zaustave saobraćaj na samo četiri minuta.
Razlog zbog kojeg tajnu policiju u filmu nazivaju “ljudi-prsti” je taj što je cijela Britanija u filmu uređena po ugledu na ljudsko tijelo. Kancelar Sutler je, naravno, glava, televizijska stanica BTN (preko koje je išla propaganda vlasti) predstavlja usta, video i audio nadzor gradova predstavlja oči i uši ovog sistema, inspector Finch (Stephen Rea) predstavlja nos, a tajna policija predstavlja šaku ruke (samim tim su i policajci prsti).
Ocjena na IMDB: 8.2
Ocjena na Rotten Tomatoes: 73%
29. A Time to Kill (1996), SAD
U Misisipiju, devedesetih godina, dva pijana farmera siluju i do smrti pretuku jednu malu, crnu, desetogodišnju djevojčicu. Plašeći se da neće biti dovoljno kažnjeni, otac djevojčice, koga glumi Samuel L. Jackson, iz osvete ubija silovatelje, i odmah biva uhapšen. Država mu dodijeli mladog bijelog advokata koga glumi, ovih dana ultra popularni dobitnik Oskara, Matthew McConaughey. Kako je Missisipi već poznat kao jedna od najrasističkijih država u Americi, ovaj slučaj je još više rasplamsao mržnju između crnaca i bijelaca. Sve popularniji postaje i lokalni KKK (Ku Kux Klan), i presuda ocu žrtve za ubistvo iz osvete će biti od životnog značaja za sve iz tog mjesta! Većina radnje filma “A Time to Kill” se odvija u sudnici ili je vezana za suđenje, i to je stvarno urađeno na interesantan način, a gdje ćete bolju preporuku za film od činjenice da u istom glume Matthew McConaughey, Samuel L. Jackson, Sandra Bullock, Kevin Spacey, i Donald Sutherland? 🙂
Zanimljivosti: Matthew McConaughey je na početku bio izabran za ulogu Freddy Lee Cobba, koji je bio vođa Ku Kux Klana, ali je insistirao kod režisera, Joela Schumachera, da mu dodijeli ulogu advokata, ulogu najsuprotniju moguću od one koja mu je prvobitno dodijeljena.
Ocjena na IMDB: 7.4
Ocjena na Rotten Tomatoes: 67%
28. Eyes Wide Shut (1999), SAD
O filmu “Eyes Wide Shut” je dovoljno reći da je veliki Stanley Kubrick smatrao za njega da je najbolji film koji je ikad napravio. U ovom filmu (“Širom zatvorenih očiju”, kako ga mi prevodimo), mladi i uspješni doktor (Tom Cruise), nakon što saznaje mračnu tajnu o svojoj supruzi (Nicole Kidman), otkriva jedan veliki kult koji vrši ritualne obrede, nalik religioznim, koji se završavaju orgijama između velikog broja maskiranih ljudi. Film je prožet nekom ludačkom atmosferom koju samo Kubrick gledaocu može svojom režijom da pogleda, i zaista je nešto što se kad-tad mora odgledati.
Zanimljivosti: Stanley Kubrick je poznat kao bolesni perfekcionista kad su u pitanju njegovi filmovi. Poznat je po tome što je u prošlosti znao da scene ponavlja stotinama puta, sve dok ne bi bio savršeno zadovoljan njima. To se, naravno, ponovilo i u ovom filmu, pa je “Eyes Wide Shut” ušao u Ginisovu knjigu rekorda kao najduže snimani film u istoriji.
Uprkos tome, Tom Cruise i Nicol Kidman su potpisali otvorene ugovore, u kojima je bilo naglašeno da će raskid ugovora dobiti tek onda kada Kubrick tako odluči. Prilično hrabro, rekao bih… 🙂
Stanley Kubrick je još jednom potvrdio svoju reputaciju scenom u kojoj je jedan glumac jednostavno kucao na neki prozor. Njemu se svidjela scena, ali nije bio skroz zadovoljan zvukom koji je kucanje u staklo proizvodilo. Umjesto da jednostavno nasnimi zvuk preko tog videa, on je zahtijevao da se taj isti glumac vrati iz SAD u London (gdje je film sniman), i da se cijela scena uradi iz početka.
Ocjena na IMDB: 7.3
Ocjena na Rotten Tomatoes: 77%
27. “Jodaeiye Nader az Simin” – A Separation (2011), Iran
Iranski film “A Separation“, kao što mu i samo ime kaže, priča dugu i tešku, ali maksimalno realnu priču o jednom razvodu. Radnja se odvija u savremenom Teheranu, i ovo je jedinstvena prilika da u jednom sjajnom, modernom filmu vidite kako se to, u ovom trenutku, živi na Bliskom Istoku, dijelu svijeta toliko nepoznatom za nas. Uglavnom, jedan iranski par, učiteljica Nader, i službenik u banci Simin, se suočavaju sa teškom odlukom – da li da se odsele iz Irana i pruže bolji život njihovoj jedanaestogodišnjoj kćerci, ili da ostanu, i da se brinu se o Siminovom ocu, koji boluje od Alchajmera. Film je, kao što sam već rekao, surovo realan, i, definitivno, jedna od boljih drama koje sam ikad gledao. Odgledajte ga, jer nećete često imati priliku da baš ovoliko pobjegnete od američkih i evropskih filmova…
Zanimljivosti: Film “A Separation” je pokupio nevjerovatan broj nagrada – 52, i to ne bilo kakvih. Između ostalih, ovaj film je dobio dva Oskara, tri Zlatna medveda i jednu Bafta nagradu.
Gotovo cijeli film je, da bi slika bila što prijemčivija gledaocima, sniman ručnom kamerom.
Prva ideja režisera Asghar Farhadija za film je bila slika čovjeka koji se muči dok kupa svog, od Alchajmera oboljelog, oca. Čitav film je, na kraju, sagradio oko te jedne scene.
Ocjena na IMDB: 8.5
Ocjena na Rotten Tomatoes: 99%
26. La cara oculta (2011), Španija
“La cara oculta“, “The Hidden Face”, ili “Skriveno lice” je film o kojem nećete moći puno da nađete na internetu, naći ćete možda jedan dobar download link
na internetu (ponavljam, u poslednjem redu je objašnjeno sve oko snimaka, downloada i piraterije), i film o kojem se generalno malo šta zna, ali u isto vrijeme, film koji me je potpuno oduševio svojom različitošću od bilo čega drugog što sam ikad gledao i film koji nosi u sebi jednu veliku mističnost. Radnja je sledeća: Mladi, popularni dirigent iz Španije se, zbog posla, zajedno sa vjerenicom seli u Argentinu. On iznajmljuje prelijepu kuću jednog bivšeg njemačkog generala iz Drugog svjetskog rata, za koju se ispostavlja da krije jednu veliku tajnu, i njegova prelijepa vjerenica iz čista mira nestaje zauvijek… Obavezno pogledati.
P.S. Ne brinite, nije horor. 🙂
Zanimljivosti: Kao što rekoh – apsolutno nepoznat film, o kome nema nikakvih podataka ni zanimljivosti, što još više povećava njegovu mističnu reputaciju… 🙂
Ocjena na IMDB: 7.3
Ocjena na Rotten Tomatoes: 72%
—————————————————————————————————————————-
Sve ove filmove sa odličnim snimcima možete pronaći na sajtu Pirate Bay, ali ih nemojte skidati jer je piraterija u Švedskoj Crnoj Gori zakonom zabranjena.
Trackbacks/Pingbacks