Prošetajte čuvenim Holivudskim “crvenim tepihom”! :)
Čitav svet je zahvatila groznica povodom dodele Oskara, ili čuvene nagrade Američke Akademije Filmskih Umetnosti i nauke (Academy of Motion Picture Arts and Sciences). I dok jedni razmišljaju da li će Leonardo Di Caprio ove godine napokon odneti zlatnu statuu kući, drugi planiraju da naprave Oskara gala večeru u svom domu, a zvezde osmišljaju šta će obući, u svom tom ludilu nama je u oko “upala” online kampanja na Twitteru. Nego počnimo od početka.
Oskar je nagrada koja se svake godine dodeljuje najboljima iz filmske industrije još od 16. maja 1929., što je čini jednom od najstarijih medijskih dodela nagrada. Niko tačno ne zna kako je popularna statua Oskara dobila ime, ali po jednoj verziji bibliotekarka Akademije, Margaret Herik, kada je prvi put videla čuvenu statuu izjavila je :”Izgleda baš kao moj ujka Oskar”. Po drugoj verziji čuvena glumica Betty Davis je statui dala ime Oskar po svom prvom mužu, Harmony Oskaru Nelsonu, što je i napisala u jednoj od svojih biografija.
Prve dve godine Oskar su dodeljivali samo najuticajniji članovi Akademije nauka (danas glasaju svi članovi, npr. 2003. godine glasalo je 5 816 osoba, od toga 1 311 glumaca, pošto glasanje nije obavezno većina osoba glasa isključivo u svojoj kategoriji), a film je morao da bude prikazivan određeni vremenski period u bioskopima u Los Angelesu. Prva dodela nagrada se održala u Hotelu Ruzvelt u Holivudu, u publici je sedalo neverovatnih 26 ljudi, a pobednici su se znali čak 3 meseca unapred, što se menja od 1930. godine kada se pobednici proglašavaju isključivo na samoj ceremoniji, s izuzetkom novinara koji su podatke o pobedniku dobijali
tačno u 23 časa noć pred. Ovo je trajalo sve dok 1940. godine Los Angeles Times nije objavio imena pobednika pred samu dodelu Oskara, što je rezultiralo zapečaćenim kovertama koje se i danas koriste.
Pravila za dodelu Oskara danas su da se film mora prikazivati u toku prethodne kalendarske godine između 1. januara i 31. decembra tačno u ponoć, u regionu Los Angelesa u Kaliforniji, da bi mogao da se kvalifikuje (osim Najboljeg stranog filma). Međutim dobitnik nagrade za Najbolji Film iz 2010 godine Hurt Locker, se pojavio 2008. godine, ali se nije kandidovao za nagradu 2009., jer nije bio pušten u Los Angelesu sve do sredine 2009. godine.
Od 1950. godine statue Oskara su bile zakonom zaštićene uslovom da nijedan dobitnik, kao i njihovi potomci ne smeju da prodaju statuu viteza napravljenu od britanijuma, ukoliko je prvo ne ponude Akademiji za cenu od neverovatnog 1$. Ukoliko odbije ovo Akademija zadržava statuu. Statue koje nisu bile zaštićene ovim zakonom prodavale su se za šestocifrene sume na raznim aukcijama. Iako mnogi osporavaju ovo jer je Oskar u vlasništvu dobitnika i samim tim nije na tržištu, slučaj pokušaja prodaje statue Michael Todda pokazao je da je zakon na strani Akademije. Naime, unuk čuvenog Todda pokušao je da proda dedinu statuu privatnom kolekcionaru, Akademija ga je tužila i dobila spor kao i trajni nalog za vlasništvo nad čuvenim Oskarom. Iako su neke prodaje bile uspešne kupci su vremeno vratili sve statue Akademiji, koja ih čuva u svom trezoru.
Pošto je pre ceremonije dodele nagrada morao da se vrati u Evropu, Emil Jannings, koji je dobio nagradu u kategoriji najbolji glumac za uloge u filmovima “Poslednja zapovest” i “Put sveg živog” Akademija se složila da mu uruči nagradu pre same ceremonije što ga čini prvim dobitnikom Oskara u Istoriji. Marlon Brando u znak protesta zbog diskriminacije američkih Indijanaca odbija da primi Oskara za najbolju mušku ulogu u filmu ”Kum”. Prva crnkinja dobitnica nagrade Akademije je glumica Hattie McDaniel koja je istu dobila 1939. godine za sporednu ulogu u filmu “Prohujalo s vihorom”. Najviše Oskara dobio je film “Gospodar prstenova: Povratak kralja” (2003), zatim “Titanik” (1997) i “Ben Hur” (1957). Za najduže održani govor “kriva“ je glumica Greer Garson koja se zahvaljivala za dobijen Oskara oko sedam minuta. Najviše nominovana glumica je Meryl Streep, ukupno 13 puta.
Ceremonija dodele Oskara će se održati 2. marta 2014. godine, u Hollywood’s Dolby Theatru, a na Crvenom tepihu se možete naći baš vi! Da, da dobro ste pročitali. Ove godine pored toga što će prvi put u istoriji Oskara biti omogućen livestream prenos preko interneta, Akademija je odlučila da pokrene i genijalnu kampanju na Twitteru. Naime, ove godine će na crvenom tepihu biti postavljen i ogroman screen na kojem će se vrteti slike fanova, i pored kojih će se poznate ličnosti slikati. Da bi se George Clooney slikao baš sa vama, sve što treba da uradite je da zapratite nalog @TheAcademy, twittnete svoju fotografiju u “red carpet izdanju” sa hastagom #MyOscarPhoto, i s nestrpljenjem iščekujete nedelju veče da vidite ko vas je “prošetao” čuvenim Crvenim tepihom. Pored toga morate poći i na zvanični sajt, popunite (prvo pročitajte) uslove korištenja i popunite kontakt formu, a onda “Oscars, here I come”.
Nadam se da ćete uživati u virtualnoj šetnji po crvenom tepihu (a dogodine možda i u pravoj jer networking je čudo), i da ćete nam se pohvaliti divnim fotografijama. A Leonardu Di Capriju želimo punoo sreće, i jednu vitrinu sa malim zlatnim vitezom u dnevnoj sobi! 🙂