Utisci sa 39. Digitalizuj.me događaja – “It’s a trap” – o Star Warsu, marketingu, liderstvu i društvenim mrežama

Iako smo vas na samom početku upozorili (“It’s a trap”), odazvali ste se u velikom broju, “upali” u našu zamku i prisustvovali “običnom” razgovoru o Star Warsu, liderstvu, marketingu i društvenim mrežama, koji su vodila tri iskonska geeka. Panelisti su bili Jeffrey Buxton (sistem inženjer), Đorđije Kalezić (arhitekta i urbanista) i Milutin Pavićević (dizajner i programer), a predstavnik tamne strane Sile ili stručno – moderator, bio je Nikola Vulić (suosnivač Digitalizuj.me). Naši partneri iz Nikšićkog piva su ovog puta imali još jednu ulogu – panelisti su morali da izaberu Nikšićko tamno ako su pripadnici tamne strane Sile ili Nikšićko svijetlo ako preferiraju svijetlu stranu Sile u odnosu na tamnu. 🙂

Star wars ili “gorivo moje mašte”

Svako od nas se dobro sjeća svog prvog susreta sa Star Warsom. Gledajući ga prvi put nismo ni bili svijesni koliki će uticaj imati na naš život. Tako je Jeffu prvi film koji je ikada gledao u životu u bioskopu, bio “Star Wars epizoda IV: Nova Nada”. Jako slikovito, Jeff nam je objasnio kakvo uzbuđenje je za njega bilo da gleda sve te svemirske letjelice, borbu dobra i zla i, kako sam kaže, to je film koji je gorivo njegove mašte i dan danas. Milutin se sa Star Warsom prvi put susreo kroz Expanded Universe, da budemo precizniji – preko igračke (Expanded Universe predstavlja sav zvanično licenciran materijal o Star Warsu, van originalnih sedam filmova, a uključuje knjige, igre, igračke, stripove…). Miću su igrice “prodale” priču o Star Warsu, a filmovi su bili poslednja kockica koja se uklopila u cijelu priču. Đorđiju je, takođe, jedan od prvih filmova koji je gledao u bioskopu bio “Star Wars epizoda VI: Povratak Džedaja”, iako mama baš i nije bila preoduševljena “agresivnim” naslovom filma. Kako panelisti kažu, Star Wars nas je natjerao da se zapitamo zašto postojimo i koja je naša uloga u Univerzumu…

Koliko je Star Wars promijenio filmsku industriju i kulturu uopšte

Svi znamo koliko  je prva trilogija Star Warsa promijenila svijet. Kao što je Đorđije rekao: “Naučna fantastika kreira naša očekivanja od budučnosti, jer prikazuje kako bi ona mogla da izgleda”.

Te  davne, 1977. godine, kada je prvi film izašao, niko nije bio svijestan uspjeha koji će napraviti. Star Wars je ubrzo postao fenomen pop kulture, pa je licenciranje Star Wars brenda postalo interesantno kompanijama iz različitih industrija – odjeća, obuća, prehrambeni proizvodi, proizvodi za održavanje higijene, igračke (LEGO).. Ludilo za licenciranjem brenda ne posustaje, pa je danas Star Wars filmski serijal koji “drži” Ginisov rekord kao filmski serijal koji je ostvario najveću zaradu na svijetu na ovaj način. Koliko Lucasfilm nije bio spreman za ovo govori činjenica da prvog Božića nakon izlaska filma nikakve igračke nisu postojale. Pokrenulo se i pitanje koliko bi jedna od najantologijskih scena u istoriji filma, gdje Darth Vader govori “Luke, I’m your father”, ostala tajna u današnjem svijetu društvenih mreža.

IM7_0048

Expanded universe ili “Star Wars je naša priča”

Jedna od stvari koja je u najvećoj mjeri doprinijela popularizaciji Star Warsa je bio izlazak Star Wars RPG-a 1987. godine. Ovo je isforsiralo stvaranje pozadinske priče, koja bi dala fanovima slobodu da dodaju i neke svoje elemente u nju. Kada su izašle prve knjige, one nisu bile popularne sve do izlaska igara desetak godina kasnije. Zbog velikog razmaka između prve i druge trilogije, kao i neizvjesnosti da li će doći do snimanja uopšte, fanovi su uživali u čitanju knjiga, igranju igrica i stvaranju nekih novih priča u dalekoj galaksiji. Jedna od najboljih RPG igara za Star Wars je bila “Knights of The Old Republic” koja se sastojala iz dva dijela. Pošto je Obsidian Entertainment požurio i nije završio drugi dio igre do kraja, fanovi su završili igru umjesto developera, što je pravi pokazatelj koliko fan community može da bude moćan i do čega sve može da dovede. Ovdje dolazi do još jedne prekretnice koju je Star Wars napravio, odnosno posle koje su mnoge kompanije počele da izdaju alate za modelovanje, da bi fanovi sami mogli da prave svoje priče. Kako je Jeff rekao, to više nije bila njihova priča, nego naša priča, koju smo mi stvarali igrajući se sa igračkama, čitajući knjige, stripove i igrajući igre. Đorđiju je jedan od prvih susreta sa Expanded Universeom bio Lego Star Wars set. Lego i svemirski Star Wars lego program je započet 1999. godine. Dakle, tokom 20 godina mi smo se igrali generičkim svemirskim brodovima i bilo je strašno komplikovno napraviti bilo šta iz Star Warsa od Lego kockica (zamislite da pravite Millennium Falcon, sa svim onima oblinama, od lego seta). Onda se 1999. godine pojavljuje prvi dio nove trilogije “Star Wars epizoda I: Fantomska prijetnja”. Sledeće što znamo je da je Lego za tri godine izdao tri različita seta Millennium Falcona. O tome koliko je velika Star Wars Lego priča govori činjenica da su neki od Star Warsa Extended Universe serijala snimljeni kao Lego Star Wars crtani filmovi. 

A onda je Disney kupio licencu i “ukinuo” Expanded Universe. Tada smo se svi zapitali zašto je neko odlučio da ukine idealnog negativca i idealnu priču… Za istinske fanove, više nije bilo važno da li su na tamnoj ili svijetloj strani Sile, poistovjećivali su se sa likovima unutar frakcija i opredjeljivali se za svoje junake unutar njih. Zar može da postoji bolja priča od te?

Star-Wars_0

Zašto nove trilogije nisu (i nikad neće biti) kao prva?

Kada je 90-ih godina najavljeno snimanje nove trilogije, fanovi širom svijeta su bili ushićeni i sa nestrpljenjem očekivali nove filmove i nastavak Star Wars priče. Ali kao što to obično biva, ostali su razočarani. Šta se tačno desilo? Za prvu trilogiju niko nije očekivao da će doživjeti uspjeh koji je doživjela i da će se useliti u srca geekova širom svijeta. Stoga, postavlja se pitanje – da li su samo prevelika očekivanja bila ta koja su nam “pokvarila” drugu trilogiju? Milutin negira ovu tezu o “prevelikim očekivanjima” navodeći da je iskrenost izbijala iz svake sekunde prvog filma, da se vidjela ljubav prema poslu i iskrenost čitave ekipe, kao i ljudi koji nisu bili svjesni da prave blockbuster. Mali budžet s kojim je film napravljen, kao i snalaženje tokom snimanja (svi znamo čuvenu priču da je Han Solo trebao da bude žaba, ali je zbog nedostatka finansijskih sredstava ostao čovjek) nisu umanjili vrijednost filmova. Prva trilogija je bila san koji je Džordž Lukas imao, želja da ispriča čitavom svijetu jednu ovakvu priču nastalu u njegovoj mašti. Prilikom stvaranja druge trilogije, ta iskra se negdje izgubila. Takođe, i sam Lukas je priznao da je Star Wars pravljen kao film za djecu, a druga trilogija je postala za nove generacije ono što je prva bila starijim. Uzmimo samo primjer Jar Jar Binksa – fanovi prve trilogije ga nikako ne vole i “mrze” Lukasa zbog njega, ali nove generacije koje su prvi put gledale drugu trilogiju, prosto obožavaju njegov lik. Kako je Milutin rekao, jedan od krivaca zašto smo previše očekivali od druge trilogije je i činjenica da je riječ o science fiction priči.

'Matrix je pokvario naš način posmatranja i doživljaj naučne fantastike: glavni lik se pojavljuje na početku filma, radnja se odvija jako brzo, u svakoj sekundi se odvija neka akcija, film možete početi da gledate od polovine, a opet ćete shvatiti radnju. Nešto kao Steven Segal u akcionim filmovima, a Star Wars je sušta suprotnost tome.'

Iako je druga trilogija bila gora od prve, manija se nije zaustavila. Expanded Universe je nastavio da se razvija, a velike kompanije se borile da pronađu način da svoje brendove vežu za Star Wars.

Imali smo pravi geekovski razgovor, osjećalo se prisustvo Sile, a publika je bila aktivnija nego ikada. Na premijeru smo otišli bez očekivanja (dobro, možda sam je ja prespavala) i reakcije su uglavnom pozitivne. Kao što Jeff reče: “Disney umije da napravi dobar film”. Pitanje je da li taj film ima “iskru” kojom zrače ostale Star Wars epizode, a sigurna sam da ćete odgovor ubrzo moći da pročitate u nekom od mojih statusa! 🙂

P.S.  Saznali smo da je Imperija propala jer nisu slušali svoje radnike, a zašto je Yoda odličan menadžer možete saznati ako pogledate predavanje ispod…

Author: Jovana Vulić

Jovana Vulić je administrativna menadžerka u UNICEF Laboratoriji inovacija za mlade “Kreaktivator” i zauvijek najmlađa članica Digitalizuj.Me ekipe. :) 101% Geek, voli Despicable.Me priču i Minion je u timu Spark.me konferencije. Jednog dana će promijeniti svijet i vratiti se da živi u Boku. Do tada se odlično snalazi na društvenim mrežama i piše svoj (eat) food blog eatwithjo.me.

Share This Post On

Vaše mišljenje: