Ideja o školi blogovanja među našom ekipom se javila prilično davno, kao logičan nastavak onoga što Digitalizuj.me radi i što smo željeli da podijelimo sa svima koji žele da saznaju što više o blogovanju, i oprobaju se u istom. Zapravo, sa svima baš i nismo mogli, jer je broj prijava u startu značajno nadmašio naša očekivanja (međutim, ne brinite – još jedna škola blogovanja nas ubrzo čeka! 🙂 ). Uz podršku kompanije ME-net, obuka je omogućena za 30 polaznika radionice, koji su izabrani zajedničkim mozganjem ekipe i od kojih se očekivalo da stvarno žele da uče o blogu i da imaju neke svoje ideje. Od njih smo na kraju dobili smo mnooogo više od toga… 🙂
Na početku radionice, polaznicima su napravljeni nalozi na WordPressu na kojima su vodili svoj blog i pisali svoje, većini članova prve, blog postove. Članovi zatvorene FB grupe Digitalizuj.me Blog radionica znaju da je u tih tridesetak dana trajanja škole na njima nastalo nekoliko desetina najrazličitijih priča – drugačijih, ličnih, priča o tehnologiji, o umjetnosti, o ekološkim problemima, o kuhinji… video blogova, blogova na engleskom jeziku… Sjajnih priča od kojih će, sigurna sam, mnoge biti objavljene i naći svoje čitaoce!
Radionicu je otvorila Nataša svojim predavanjem o osnovama blogovanja. Ono što smo svi sigurno zapamtili sa ovog predavanja jeste koliko je važno znati cilj koji želimo da postignemo blogovanjem i odrediti fokus našeg bloga, pa taj cilj čak pretočiti i u brojke. Da, to upravo znači zadati sebi broj postova koji ćete napisati ove nedjelje, broj posjeta koji želite da postignete, broj dijeljenja na mrežama. I možda se neće svi složiti sa ovim matematičkim pristupom, ali, ono što je sigurno, jeste da vas ovakav pristup tjera da radite na blogu, da pišete, pišete i pišete, i na taj način napredujete, i u stilu i u kvalitetu!
O instalaciji WordPressa i osnovama blogovanja u tehničkom smislu, o temama, plug-inovima, konfiguracijama, SEO i analitici, učili su nas Mićo i Peđa. Ovaj dio priče je malo teže prenijeti pismenim putem, i za to prosto morate biti prisutni na predavanju…
Osim stalnih predavača koji su dio Digitalizuj.me ekipe, polaznici blog radionice su mogli čuti i iskustva poznatih blogera iz regiona i iz Crne Gore. Na samom početku blog radionice, svoja iskustva je sa “publikom” podijelila poznata slovenačka blogerka Petra Slanič, koja je održala odličnu prezentaciju na temu “Blog – od ideje do najboljeg hobija u životu”. Na sledećem času je svoje stavove i savjete o blogovanju polaznicima blog radionice prenio sjajni Nikola Jovanović iz Srbije, poznatiji kao Pećko pivo (naziv njegovog bloga) koji je držao predavanje pod nazivom “Blog kao ogledalo, ali i alat ličnoj razvoja”.
Od crnogorskih blogera, priliku da se predstave na Digitalizuj.me blog radionici, imali su Duško Mihailović (koji je pričao o svojim iskustvima vođenja jedne velike internet zajednice – Roditelji.me), Marianne Van Twillert (koja je pričala o svom foto/travel blogu Montenegro-for.me, koji vam, ovom prilikom, svima preporučujemo) i Vanja Rajković-Bojanić (koja je pričala o svom food blogu, koji jednostavno morate da posjetite prije vašeg sledećeg obroka – Kuvajza.me). 🙂
Zbog stvarno velikog broja napisanih postova za prvih nekoliko dana, sredinom radionice se javila ideja o vanrednom času gdje bi se svi ti napisani tekstovi analizirali. Autor ideje i dobrovoljac, nimalo očekivano, bio je Nikola. 🙂 Osim “recepata za uspjeh” bloga, smjernica o gramatici, pravopisu, fotografijama, stilu, cilju, naslovima, i opet gramatici :), Nikola je analizirao svaki od, do tada napisanih, postova, i to pojedinačno. O svakom od njih se pričalo na času, iz svakoga su se izvukle i dobre i loše strane, a ako vam ovo zvuči kao vraćanje u bolne školske dane kada su nastavnici javno analizirali naše pismene zadatke – da, potpuno ste u pravu! 🙂 Ipak, sigurna sam da su ovi časovi svima bili jedan od najzanimljivijih djelova škole. I, što je važnije od toga, poruke sa ovih časova će sigurno ostati zapamćene i biće stvarno od pomoći za neke naredne blogerske aktivnosti polaznika naše radionice…
Na kraju, bilo je to sjajnih mjesec dana druženja i učenja, koji će, sigurna sam, biti samo početni koraci, bar za nekoliko naših budućih uticajnih blogera… 🙂