iPhone antihrist – Kako da zgriješite u moderno vrijeme
Dakle, znamo, XXI vijek je brz, informacija je postala najveća vrijednost, a ambicije i interesovanja sežu ka mnogim aspektima života, polako dostižući svoj vrhunac. Iz ovih razloga, počeli smo da shvatamo vrijednost i cijenu vremena, trudeći se da uprostimo, sažmemo, ujedinimo sve što možemo. Tako danas tržište traži što više informacija u jednoj rečenici, što više opcija u jednoj aplikaciji, što kompaktniji kompjuter, itd.
Kao šlag na toj složenoj torti je i telefon, koji je iz svoje tradicionale konotacije, “aparat za prenos zvuka na daljinu”, prešao u savremenu – “lični kofer”.
Kod savremenih telefona, biranje broja se sve manje koristi. Uz gorepomenutu potragu za inventivnošću današnjice, vaš telefon vas polako lišava potrebe za kompjuterom, nudeći vam opcije za surfovanje internetom, izradu digitalnih fotografija i snimaka visoke rezolucije, kreiranje ličnog kalendara, slušanje muzike, i mnogo drugih funkcija koje se iz dana u dan apdejtuju (da ne govorimo o propratnim izrazima, baj d vej).
Dobro, i šta ima novo? Ništa, bezveze, nekom liku palo na pamet da se ne povinuje mejnstrimu diktirajućih trendova, tako nas vrativši nekoliko godina unazad, izmišljajući već poznati proizvod, dakle toplu vodu, koji se prodaje kao alva, a nudi samo jednu opciju. Dobro, jednu ipo.
Ko i šta? John Doe Amsterdam, marketinška agencija, koja je pored mnogih svojih inicijativa iz ideje “Iz Supermarketa“, stvorila i jednog antihrista, kojeg su krstili kao Džonov telefon, telefon iz supermarketa. Nazvan je atihristom zato što nema opcije koje je iPhone, i bilo koji savremeni telefon, navikao da ima. Dakle, ne možete da primate poruke na njemu, kako tekstualne tako ni multimedijalne, ne možete da primate ni e-mail, ne može da vam kaže gdje ste, nema GPS, i muškarci… zaboravite na moderne igrice.
Pa čemu onda služi? Da se vratite jednostavnosti i počinite grijeh modernog doba.
John’s Phone je zavrijedio veliku popularnost kako su ljudi shvatili da im je zaista i bio potreban tako veliki predah. On nema veliki displej na koji smo navikli, ali ima manji ekran na vrhu koji prikazuje odlazne i dolazne pozive, pa ste svakako u mogućnosti da znate ko vas zove. Kako smo još u okviru XXI vijeka, John’s Phone je kompatibilan sa svim nacionalnim i međunarodnim SIM karticama i može da vam obezbijedi pozive ka cijelom svijetu. Doduše, neće funkcionisati u 3G i CDMA mrežama.
Shvatajući da su sve velike, iliti komplikovanije funkcije nevažeće za ovaj telefon, John’s Phone spada u jako energetski-efikasan aparat. Bateriju je teško istrošiti pa ona može trajati i do tri nedelje.
Čak su se dizajneri potrudili da vam na kreativan način to predstave, pa se na već pomenutom malom displeju, sa strane ekrana, prikazuje ,,JOHN’S”, čija slova nestaju laganim trošenjem baterije. Punjenje je uobičajen proces, sa dodatom opcijom – preko kompjutera USB kablom. Adapter i USB kabal dođu u pakovanju, a proces punjenja traje oko tri sata.
Hands-free, speed dial i key lock. Speed-dial vam nudi mogućnost memorisanja 10 brojeva, dakle za svaku tipku po jedan, a da bi izbjegli slučajne i neželjene pozive, tu je on/off za zaključavanje tipki, i to u retro stilu, povlačenjem. Dakle, proizvođač se potrudio da bitnije opcije budu uključene, a kako su uzimali u obzir i bezbjednost u saobraćaju, slušalica je takođe dio pakovanja.
Ukoliko vam opcija za brzo biranje od 10 brojeva nije dovoljna za listu kontakata, John’s Phone ima još jedan dodatak, ako vam ne smeta da pišete. Na poleđini Džonovog telefona imate adresar sa više stranica, kao i malu hemijsku olovku. Adresar, pored svoje konvencionalne funkcije, ima i nekoliko X-O kvadratića za igranje. Dakle, eto mogućnosti koje iPhone nema – možete da igrate igrice i kada je telefon isključen.
Po pitanju dizajna, John’s Phone je lak i kompaktan, težine samo 95 grama. Napravljen je od kvalitetne plastike, što ga čini izdržljivim i vodootpornim.
Konačno, pored sve pompe oko nove tehnologije, bilo bi jako zanimljivo i olakšavajuće imati nešto ovoliko jednostavno. Gledajući ovaj telefon, stiče se utisak da smo otišli predaleko, u pogrešnom pravcu. Dok smo mislili da pojednostavljujemo stvari, zapravo smo ih sve više komplikovali. Možda ipak novi milenijum neće biti ono što smo očekivali, možda će to biti početak povratka, ponavljanje istorije, prosta jednačina, grešna jednostavnost.
Autor: Jelena Prelević