Projekat “Otvorene ideje za lijepu Crnu Goru” sprovodi Kancelarija Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), u saradnji sa Vladom Crne Gore – Ministarstvom vanjskih poslova i evropskih integracija i Ministarstvom održivog razvoja i turizma, NVO Digitalizuj.me i opštinama Berane, Mojkovac, Rožaje, Šavnik i Žabljak. Takmičenje je otvoreno za sve građane Crne Gore, bez obzira na pol, godine ili profesiju. Mogu se prijaviti pojedinci, grupe i organizacije iz Crne Gore. Prijava predloga rješenja traje od 11. februara do 27. marta.
Takmičenje će imati pet pobjednika, po jednog za svaku od ponuđenih lokacija. Novčana nagrada za pobjednike iznosi po 3.000 EUR. Pobjednički timovi će biti promovisani na svim relevantnim offline i online medijima. Nakon završene prve faze u kojoj se prijavljuju rješenja za takmičenje (11. februar – 27. mart), u slučaju velikog broja prijavljenih predloga (više od 10 po lokaciji), stručni žiri će odabrati po 10 najboljih predloga za svaku od lokacija koji će nastaviti takmičenje. Ukoliko dođe do takve situacije, najkasnije do petka, 3. aprila, biće objavljeno koji timovi nastavljaju takmičenje.
Nakon perioda pripreme rješenja za finale takmičenja, sva rješenja će biti prezentovana na sajtu, i biće organizovano javno glasanje u periodu od 18. do 22. maja. U ovoj fazi, stručni žiri i publika će zajednički odabrati po tri rješenja za svaku od lokacija. Glasovi publike i žirija će se bodovati po sistemu 50/50, pri čemu će u eventualnom slučaju izjednačenog rezultata presuditi glas žirija. Ukoliko neki tim bude imao više predloženih rješenja za istu lokaciju, samo jedno od predloženih rješenja će moći da se kvalifikuje u finale. Ne postoji ograničenje za broj predloga za različite lokacije koji se mogu kvalifikovati u finale.
Nakon što finalisti budu poznati, biće organizovan i drugi krug glasanja od 25. do 28. maja, i glasanje će biti zatvoreno u trenutku početka finalnog događaja na kom će finalisti javno prezentovati svoja rješenja. Pobjednici će takođe biti odabrani zajedničkim glasanjem žirija i publike, po istom sistemu po kom su odabrani i finalisti.
Osnovni kriterijum za ocjenjivanje ponuđenih rješenja će biti u kojoj mjeri ona rješavaju cilj ili ciljeve koji su i postavljeni kao tema samog takmičenja. Pored toga, u obzir će biti uzeti izvodljivost, održivost, potencijal za društvenu promjenu, i vremenski okvir.
Ne zaboravite da rješenja koja se predlažu u okviru takmičenja Otvorene ideje za lijepu Crnu Goru treba da doprinesu rješavanju jednog ili više od navedenih ciljeva:
- Smanjenje nezaposlenosti među mladima
- Smanjenje stope siromaštva
- Društvena inkluzija ranjivih grupa
- Valorizacija kulturnog i istorijskog nasljeđa Crne Gore
Opština Berane je kao lokaciju kandidovala Staru halu sportova, koja se nalazi na desnoj obali Lima, u naselju Hareme, 600m od centra grada. Površina Hale sa pomoćnom zgradom je 2293m2, parkinga 2400m2, prednjeg pristupa 500m2, a praznog prostora iza hale 600m2.
Opština Mojkovac je kandidovala lokaciju “Suvovrh”. To je lokacija od 2 hektara zemljišta koja se nalazi na udaljenosti od 3km od grada. Povezana je sa gradom lokalnim putem Mojkovac-Bojna Njiva i nalazi se na oko 1.030 metara nadmorske visine. Lokacija je pogodna za izletište, jer se sa nje vidi panorama cijelog Mojkovca, a i polazna je tačka za paraglajdere. U Prostorno Urbanističkom Planu namjena mu je turistička (izletište odnosno vidikovac, plato za polijetanje paraglajdera i slično).
Opština Rožaje je kandidovala lokaciju JU Zavičajni muzej “Ganića kula“. Muzej je osnovan odlukom SO Rožaje 26.04.1991. godine i koncipiran kao ustanova kompleksnog tipa sa zadatkom da sakuplja, čuva, prezentuje i publikuje originalna svjedočanstva o životu i običajima naroda na području Rožaja, u cilju adekvatne valorizacije prošlosti i zadovoljenja komponente turističkog razvoja grada.
Opština Šavnik je kandidovala tri potencijalne lokacije:
Žabljak je kao lokaciju za takmičenje kandidovao objekat bivše vojne kasarne “Radoje Dakić”. Lokacija se nalazi u centru Žabljaka, udaljena je svega 300m od zgrade Opštine, pošte, Centra za kulturu, Odjeljenja bezbjednosti, marketa, tržnice itd. Neposredno uz kasarnu nalazi se Zdravstvena stanica. Ukupna površina lokacije je 20.616 m².
Sve dodatne informacije možete pronaći na sajtu otvoreneideje.me, a pitanja nam možete poslati preko kontakt forme, ili poslati tvit ili poruku preko Facebooka. Tu smo za sve ljude kojima je ovo takmičenje interesantno. Pomozite nam da Crnu Goru učinimo ljepšom za sve!
Srećno! 🙂